Sokolnictví historie a součastnost

Název

Sokolnictví historie a součastnost

Popis

Sokolnictví je především srdeční záležitost, sdělil mi Václav Šporer z Horšovského Týna, který se mu se svým synem věnuje již řadu let.
Areál pro jejich svěřence mě velmi překvapil. Zděná stavba a v ní řada kojí. Za každými dveřmi na mě čekalo překvapení. Jestřábi ,sokoli,sovy. Velmi působivé. Hned vedle objekty velké voliéry s bažanty a o kus dál přístřešky s dravci, připravenými na loveckou sezonu.O informace na toto téma jsem požádal Václava Šporera ml.: „Sokolnictví je považováno za jeden z nejstarších způsobu lovu, který vznikl v oblasti starověké Mezopotámie, ale největšího věhlasu dosáhl až během středověku, kdy se sokolnictví stalo kratochvílí šlechty. Dravci ale nesloužili pouze jako ,,zbraně k lovu", ale byli také součástí vysoké diplomacie. Je známo, že nejeden konflikt mezi tehdejšími mocnostmi byl zažehnán darováním vzácných ,,bílých sokolů" ( bílý sokol= raroh lovecký- falco rusticolus) . Svého úpadku se sokolnictví ,, dočkalo" v polovině 18. století s rozvojem střelných zbraní. I když jsem celé své dětství strávil jako ,,bytovkové dítě" , měl jsem k přírodě vždy velice blízko. A to hlavně zásluhou svého otce, který, jakožto dřevorubec, mě často brával do lesa. Nejvíce ze všech zvířat mě však uchvacovali ptáci a to zejména dravci, které jsem obdivoval pro jejich bojovnost, vytrvalost a hlavně letové schopnosti. Otec mi často vyprávěl příběhy ze svého mládí, kdy si obstarával mladé jestřáby, které cvičil. Tehdy jsem jen snil o tom, že něco podobného zažiji i já. Sokolníkem jsem se stal v červnu 2013, kdy jsem složil sokolnickou zkoušku. Bylo to však jen vyvrcholení dlouhé cesty, poněvadž než jsem byl ke zkouškám vůbec připuštěn, musel jsem nejdříve složit zkoušku z myslivosti a absolvovat roční adepturu v sokolnickém středisku. Ani tehdy, vlastně ani dnes, bych si o sobě nedovolil tvrdit, že jsem dobrým sokolníkem. Vždy je co se učit, ať už z literatury, z rad starších a zkušenějších kolegů, nebo z vlastní praxe. Sokolnictví není koníček, který můžete ,,zavřít do skříně" a měsíc se mu nevěnovat. Je to způsob života, kdy člověk svému opeřenému svěřenci věnuje v podstatě všechen volný čas. Sokolník si musí dokonale osvojit celou problematiku své profese, musí umět citlivě vnikat do dravcova subjektivního obzoru. Musí být vytrvalý, trpělivý, důsledný a shovívavý, musí mýt smysl pro odpovědnost a svědomitost. Musí být také fyzicky zdatný, aby bez obtíží dokázal běžet o závod s křídly svého dravce, třeba i v těžkém terénu. Mnohý pták se již při lovu ztratil, protože sokolník nebyl včas na místě. Ačkoliv vlastním více druhů dravců i sov, tak mým nejmilejším dravcem je tříletá jestřábí samice Safira. Musím říci, že jsem měl štěstí. I když se říká, že není špatného dravce, jen špatného sokolníka, tak tato jestřábí dáma je vskutku úžasná. Je učenlivá, přítulná, ale při lovu dravá a nikdy se nevzdává. Nejeden sokolník mi ji při společném lovu pochválil, což mě samozřejmě vždy potěšilo. Nejednou se mi stalo, že při útoku na bažanta mi zmizela z dohledu a poté co jsem ji znovu nalezl hrdě stála na své kořisti. Nevzdala se.
Sezona s lovecky vedenými dravci začíná 1.září a končí 31.prosince. V tomto období se účastníme okolo deseti sokolnických srazů v různých místech republiky. Právě pro tyto účely chováme bažanty, kterých máme asi přes stovku. Jinak jsme organizováni v Českém klubu sokolníků, středisku Plzeň, které má přes dvacet členů, z toho okolo deseti aktivních. Pro tento klub píši také kroniku.“ dodal na závěr Václav Šporen ml.

.

Období

Statistiky

  • 20 fotek
  • 3 se líbí

Fototechnika

Nikon COOLPIX L820

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Sokolnictví historie a součastnost
Komentáře Přidat