Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

horstyn 

Změny klimatu si začínají hrát s přírodou

14 fotek léto 2015 - zobrazení
Změny klimatu si začínají hrát s přírodou 8/2015

Mírná zima, chudá na sníh a jarní měsíce skoupé na dešťové srážky, to jsou hlavní příčiny nedostatku zásob spodních vod. Menší řeky a potoky přicházejí o vodu a v posledních letech opakovaně vysychají. V těchto vodách se nachází spousta vodních živočichů plně závislých na vodě. Týká se to také menších řek a potoků v našem regionu. Před pár dny mě kontaktovalo několik mladých lidí, že objevili na jednom vysychajícím potoce velké množství škeblí, které se snažily dostat se ze štěrku do bahenních tůní, kde ještě zůstaly zbytky vody a kde přežívají zároveň malé rybky a ostatní vodní živočichové. Přenesli je do těchto míst, aby byly chráněné před sluncem. Nad potokem je velký rybník, z kterého díky suchu nepřitéká do potoka žádná voda. Pokusili se zjistit, komu rybník patří a zda by nešlo trochu vody upouštět a tak pomoci živočichům v potoce, než bude vody zase dostatek. Za několik dní jsem se na místo vrátil. Plán s rybníkem se povedl, potokem protéká malé množství , tak se část vodních živočichů zachrání.
Nafocené škeble jsem poslal panu Vladislavu Menšíkovi z Horšovského Týna,který působí pod Stráží ochrany přírody a krajiny Krajského úřadu Plzeňského kraje. Podle fotografií se jedná o třídu mlžů/Bivalvia / - Škeble rybničná/Anodonta cygnea/. Je známá po celé Evropě a také u nás. Nacházíme ji ve stojatých vodách řek a různých potůčků. Délka bývá 170-260 mm. Jedná se o obojetníka. Klade až 400 000 vajíček za rok. Vajíčka produkuje v zimě, ta zůstanou několik měsíců v jejích žábrách. Vylíhlé larvy se přichytí na kůži ryb. Po vývoji se usadí na dně v bahně. Dospělci se živí mikroorganismy. Škeble rybničná je přísně chráněná.
Tam, kde jsou škeble, bývá v tomto biotopu i rak říční, také vzácný a chráněný.Ani osud škeblí v Horšovském Týně nebyl občanům lhostejný.Ve zdejším vyschlém potoce v Zámeckém parku bylo zachráněno přes 500 škeblí i přes to, že část poničila divoká prasata a některé nepřežili urputná vedra. Text a foto :Jaroslav Čedík
reklama

Komentáře

nebo přihlásit Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter
Vytvořte z tohoto alba:

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron